godło

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font sizeZ dniem 1 kwietnia 2019 r. VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych został przeniesiony z ul. Joannitów 14 na ul. Szybką 6-10 50-421 Wrocław – tel. 71/74-82-010.

Ze względów technicznych w nowej siedzibie Sądu rozprawy nie będą nagrywane aż do odwołania.

Home Informacje prasowe
Informacje prasowe

Ogólnopolski Dzień Ławnika

Dnia 14 czerwca 2019 r. Rada Ławnicza okręgu wrocławskiego świętowała II Regionalne Obchody Dnia Ławnika

Ogólnopolski Dzień Ławnika obchodzony jest od 2013 r. z inicjatywy Krajowej Rady Sędziów Społecznych i przypada na dzień 14 czerwca.
Organizatorami wydarzenia była Rada Ławnicza wspólnie z Urzędem Miasta Wrocławia. Uroczystość odbyła się w Sali Sesyjnej Sukiennic. Honorowymi patronami wydarzenia byli Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia – Pan Jarosław Charłampowicz oraz Prezes Sądu Okręgowego – Pan Wojciech Łukowski.
W programie była Relacja Pana Mariana Radoły - Przewodniczącego Rady Ławniczej przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu z zakończenia kadencji ławników 2016 – 2019 oraz uroczyste wręczenie podziękowań ławnikom.
Odbyły się prelekcje i wykłady: dr hab. n. med. mgr prawa Tomasza Jurek, prof. nadzw., Katedra Medycyny Sądowej, prof. dr hab. Karola Kiczki, Uniwersytet Wrocławski oraz SSO Sylwii Jastrzemskiej i SSO Witolda Firkowicza.
Wydarzeniem uroczystości był występ Chóru PIASTUNY.
 

W dniach 24-27 października 2018 r. w naszym Sądzie Okręgowym odbyło się polsko – węgierskie szkolenie

Międzynarodowa współpraca z Węgrami trwa już rok – w dnu 6 października 2017 r. zawarliśmy umowę o współpracy.
W maju 2018 r. nasza delegacja po raz pierwszy wzięła udział w szkoleniu w Szolnok na Węgrzech, natomiast w ubiegłym tygodniu odbyło się polsko – węgierskie szkolenie sędziów z Sądu Okręgowego w Szolnok oraz okręgu wrocławskiego.

Za sprawą naszych kuratorów w dniach 11-12 października 2018 r. Wrocław stolicą polskiej kurateli sądowej

W tych dniach, wpisując się w setne obchody roku jubileuszowego powstania kurateli, odbędzie się Międzynarodowa Konferencja nt. „What works? – Kuratorska Służba Sądowa w Polsce – w przededniu jubileuszu. Możliwości i pespektywy”.
Jest to duże wydarzenie, liczące kilkaset osób, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych FRONTIS we współpracy z Sądem Okręgowym, licznymi partnerami, partnerami strategicznymi oraz skierowane do różnorodnych grup adresatów.
Szczegóły: http://konferencja.wroclaw.pl

 

Dzień 18 października Międzynarodowym Dniem Mediacji

W załączeniu lista wydarzeń związana z obchodami Tygodnia Mediacji w okręgu wrocławskim.

Nagroda Kulturalna Śląska 2018

W dniach 28-30 września 2018 r. w Legnicy miało miejsce spotkanie polsko-niemieckie, podczas którego odbyła się uroczystość przyznania „Nagrody Kulturalnej Śląska”. W dniu 29 września 2018 r. uhonorowani zostali Pan Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, prof. Dr Joachim Bahlcke, historyk z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz Fundacja Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Nagrody tegorocznym Laureatom wręczyli Boris Pistorius- Minister Spraw Wewnętrznych i Sportu Dolnej Saksonii oraz dr Tadeusz Samborski, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
W uroczystości udział wzięła grupa sędziów, referendarzy i urzędników związanych ze współpracą Sądu Okręgowego we Wrocławiu i Wyższego Sądu Krajowego w Brunszwiku.
 

W dniach 16-18 września 2018 r. we Wrocławiu odbyło się polsko-niemieckie szkolenie sędziów pracy i ubezpieczeń społecznych w ramach współpracy pomiędzy SO we Wrocławiu, SO w Świdnicy oraz Sądem Pracy w Chemnitz i Sądem Ubezpieczeń Społecznych w Chemnitz

W dniach 16-18 września 2018 r. w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu gościła polsko-niemiecka grupa sędziów pracy i ubezpieczeń społecznych.
Tegoroczne szkolenie organizowane przez stronę polską poświęcone było tematom związanym m.in. z delegowaniem pracowników w ramach swobody świadczenia usług w kontekście planowanej reformy prawa unijnego. W szkoleniu udział wzięła 15-osobowa grupa sędziów z Niemiec, 8-osobowa grupa sędziów Sądu Okręgowego w Świdnicy oraz 8-osobowa grupa sędziów Sądu Okręgowego we Wrocławia.

W dniu 6 września 2018 r. sędziowie z SR dla Wrocławia – Fabrycznej uczestniczyli w Brunszwickim Forum Kultury Prawnej

Delegacja sędziów Sądu Rejonowego dla Wrocławia - Fabrycznej we Wrocławiu po raz kolejny uczestniczyła w VI Brunszwickim Forum Kultury Prawnej, które odbyło się w Sądzie Rejonowym w Brunszwiku.
Tematem konferencji była próba odpowiedzi na pytanie, czy w dzisiejszych czasach sędziowie i prokuratorzy faktycznie są strażnikami prawa i porządku, czy sami za takich się uważają i czy są tak postrzegani przez społeczeństwo. W trakcie Forum socjologowie przedstawili wyniki ankiet, które wcześniej wypełniali sędziowie i prokuratorzy, a następnie uczestnicy dyskutowali na temat roli sędziego i prokuratora oraz możliwości poprawy ich wizerunku.
Delegacja spotkała się także z delegacją młodych sędziów z okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

W dniach 2 – 6 września 2018 r. w Brunszwiku odbyło się sympozjum z udziałem polskich sędziów i asesorów

Na zaproszenie Wyższego Sądu Krajowego w Brunszwiku polska delegacja złożona z sędziów i asesorów sądowych pod patronatem Prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu wzięła udział w sympozjum na temat: „Kwalifikacje na urząd sędziego”.
Spotkanie z młodymi sędziami niemieckimi oraz sędziami na próbę stało się przyczynkiem do wymiany doświadczeń w zakresie sposobów dochodzenia do zawodu sędziego w obu krajach. Wygłoszone referaty w sposób teoretyczny nakreśliły obraz krętej ścieżki kariery zawodowej, zaś zajęcia w mieszanych grupach stanowiły forum komparatystycznej debaty. Hospitacja sesji oraz przygotowane przez obie strony symulacje rozpraw pozwoliły dostrzec zalety i bolączki codziennej pracy sędziego w Niemczech i w Polsce. Z całą pewnością owocna współpraca będzie kontynuowana w kolejnych latach.
 Strona 1 z 5

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player