• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Informacje prasowe
Informacje prasowe

Konferencja Mediacyjna pt. „Mediacja w Praktyce” za nami

W Oławie przekonaliśmy się dlaczego warto wspierać mediacje i z nich korzystać. Przede wszystkim obniżają poziom konfliktu i pozwalają ludziom samodzielnie decydować we własnych sprawach, szybko i z poczuciem, że nikt nie przegrał.

 
 

Przyjacielska współpraca polsko - niemiecka

W ramach wieloletniej współpracy, w dniach 8-11 października br. gościliśmy w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu delegację Sędziów z Niemiec w ramach współpracy pomiędzy Sądem Okręgowym we Wrocławiu, Prokuraturą Regionalną we Wrocławiu oraz Wyższym Sądem Krajowym w Brunszwiku i Prokuraturą Generalną w Brunszwiku. Uczestnikom szkolenia zostały zaprezentowane problemy i kierunki informatyzacji wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych, karnych i gospodarczych.

Dnia 6 października 2017 r. została zawarta oficjalna Umowa o współpracy pomiędzy Sądem Okręgowym w Szolnok na Węgrzech a Sądem Okręgowym we Wrocławiu

Na tą okoliczność gościliśmy delegację z Węgier liczącą blisko 40 osób. Pokazany został gmach Sądu, sale rozpraw oraz Biblioteka. Uczestnikom została także zaprezentowana multimedialnie historia budynku mieszczącego sądy oraz krótka charakterystyka kształtu polskiego sądownictwa i okręgu wrocławskiego.
Porozumienie zostało podpisane przez Prezesa Sądu Okręgowego w Szolnok – dr Judit Kisnee Szabo oraz Prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu – Pana Macieja Skórniaka. 
Wśród celów Porozumienia wymienić należy przede wszystkim inicjowanie wspólnych programów i działań, promowanie wymiany doświadczeń między sędziami i pracownikami, czy też przygotowania i tłumaczenia publikacji z zakresu wymiaru sprawiedliwości.
Warto wspomnieć, że jest to druga umowa Sądu Okręgowego w ramach współpracy międzynarodowej. Pierwsza została podpisana z Wyższym Sądem Krajowym w Brunszwiku w dniu 1 października 1999 r.
 
 

Kolejne zawody triathlonowe za nami ...

Kolejne zawody triathlonowe za nami

Dnia 17 września 2017 r w Zgorzelcu odbyły się kolejne starty z cyklu Dolnośląskiego Pucharu Sportów Wytrzymałościowych - zawody triatlonowe w których udział wzięli pracownicy Sądu Rejonowego dla Wrocławia- Śródmieścia. Startowali oni indywidualnie na dystansie Olimpijskim (1,5 km pływania / 40 km jazdy rowerem / 10 km biegu) oraz w sztafecie na dystansie Sprinterskim (0,75 km pływania / 20 km jazdy rowerem / 5 km biegu). W skład drużyn wchodzili zarówno sędziowie, referendarze jak i pracownicy sekretariatu.  

Ale drużyny to nie wszystko. Podczas wszystkich swoich startów, zawodnicy byli wspierani przez liczną grupę koleżanek i kolegów z wydziałów, którzy zapewnili niesamowite emocje, świetną atmosferę i super zabawę zarówno podczas zawodów, jak i po zakończeniu całego cyklu.  

Wyśmienita jak na tą porę roku warunki pogodowe, czyste jezioro i niezwykła sportowa atmosfera spowodowały, że po raz kolejny rywalizacja sportowa przyczyniła się do integracji  pracowników sądu.

Zaangażowanie i poświęcenie zawodników oraz świetna atmosfera jaką zapewnili kibice Sądu Rejonowego dla Wrocławia - Śródmieścia zrobiły na organizatorach tak duże wrażenie, że rozważają oni wprowadzenie w przyszłym roku nowej kategorii dla pracowników sądów.

Link do zawodów w Zgorzelcu:https://www.youtube.com/watch?v=4KccWoRR8eQ&t=2s

Następny start w Triathlonie Mietkowskim 2018.  Do zobaczenia! (foto)

Wymiar sprawiedliwości – raj dla kobiet

Na początku września 2017 r. Delegacja Sędziów Sądu Okręgowego we Wrocławiu uczestniczyła w V Brunszwickim Forum Kultury Prawnej. Spotkanie zorganizowano pod przewodnim hasłem „O kobiecym państwie prawa”. Dyskutowano o roli kobiet i ich udziale  w wymiarze sprawiedliwości w Niemczech i Polsce,  z uwzględnieniem zmian obyczajowych i pokoleniowych. Spotkanie odbyło się w Sądzie Rejonowym w Brunszwiku, w którym uczestniczyli, oprócz zaproszonych sędziów i prokuratorów, także socjologowie. Wymiana doświadczeń i poglądów pozwoliła na weryfikację roli kobiety – prawnika w strukturach różnych krajów Unii Europejskiej. (foto)

 

Z uśmiechem na mecie! Udział pracowników sądownictwa i przedstawicieli zawodów prawniczych w biegu na 10 km.

Dnia 3 września 2017 r. w Oławie pracownicy sądownictwa, w tym sędziowie oraz radcy prawni i komornicy wzięli udział w Mistrzostwach w biegu na 10 km w ramach oławskiego X Biegu Koguta.

 

Delegacja Sędziów Sądu Okręgowego we Wrocławiu uczestniczyła w uroczystości wręczenia Nagrody Kulturalnej Śląska

W dniach 11-13 sierpnia 2017 r. delegacja Sędziów Sądu Okręgowego we Wrocławiu wraz z delegacją Sędziów Wyższego Sądu Krajowego w Brunszwiku (Niemcy) po raz kolejny uczestniczyła w uroczystości wręczenia w miejscowości Osnabrueck (Niemcy) Nagrody Kulturalnej Śląska. Nagroda jest wydarzeniem kultury i sztuki mających wyraźny związek ze Śląskiem. W tym roku uhonorowani zostali: reżyserka Karin Kasper, której produkcji jest m.in. film „Jesteśmy Żydami z Breslau”, a wyświetlany w zeszłym roku we Wrocławiu (kino Nowe Horyzonty) oraz wybitny historyk i biograf profesor Sławomir Nicieja. Nagroda specjalna przyznana została stowarzyszeniu „Pro Liberis Silesiae” czyli „Dla dzieci Śląska”.
W ramach współpracy dolnośląsko - dolnosaksońskiej na szczególną uwagę zasługuje partnerstwo w zakresie wymiaru sprawiedliwości pomiędzy Brunszwikiem i Wrocławiem, ponieważ współpraca pomiędzy Sądem Okręgowym we Wrocławiu a Wyższym Sądem Krajowym w Brunszwiku trwa już niemal 20 lat.
 
 
 

Wyniki ogólnopolskich zawodów Triathlonowej Sztafety Firmowej.

W dniu 10 czerwca 2017r. w Mietkowie k. Wrocławia, odbyły się ogólnopolskie zawody Triathlonowej Sztafety Firmowej, w których udział wzięły aż 4 drużyny Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Śródmieścia we Wrocławiu. Wszystkie drużyny ukończyły szczęśliwie zawody, zmieściły się w limitach czasowych i zajęły odpowiednio:
- 55 miejsce - Cywile Śródmieście 1
- 99 miejsce - Cywile Śródmieście 2
- 103 miejsce Cywile Śródmieście 4
- 106 miejsce Cywile Śródmieście 3
Gratulujemy zawodnikom udziału w zawodach i zajętych miejsc. Jednocześnie chcielibyśmy poinformować, że drużyny ze Śródmieścia nie zwalniają tempa i już 17 września 2017r. wystartują w kolejnych zawodach triathlonowych, które tym razem odbędą się w Zgorzelcu. Podobnie jak w Mietkowie inicjatorem tej akcji jest VII Wydział Cywilny tego Sądu. Serdecznie zapraszamy inne Sądy do wzięcia udziału w zawodach. Więcej informacji na stronie internetowej http://triathlonzgorzelec.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Strona 1 z 2

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player